Trivers-Willardova hypotéza

Kluk nebo holčička

Triversova-Willardova hypotéza je jedna z nejznámnějších teorií je v oblasti evoluční biologie.

Již řada vědců a odborníků se pokoušela popsat faktory ovlivňující pohlaví narozeného dítěte. Auto5i Triversova-Willardovz hypotézy předpokládají, že rodiče mají možnost ovlivnit poměr pohlaví potomstva, a činí tak s cílem maximalizovat svůj reprodukční úspěch (reproductiv succes), tj. zajistit co největší přenos svých genů do dalších generací. Jinými slovy zajistit, aby měli co nejvíce vnoučat.

Na laboratorních myších ověřovala platnost hypotézy skupinka vědců kolem ekoložky Elissy Cameronové. Vybraným myším uměle snižovali hladinu glukózy v krvi, čímž simulovali snížení jejich kondice. Výsledky byly velmi zajímavé: 58 % procent potomků z takto ovlivněné skupiny bylo samičího pohlaví.

Dosud není jasný mechanismus, jakým by organismus rodičů zhodnotil jejich kondici a následně ovlivnil pohlaví dítěte. Každopádně úroveň glukózy v krvi by v tom mohla hrát roli, protože jasně indikuje, že tělo matky nestrádá a je dobře živené. Jak tedy v souladu s Trivers-Willardovou hypotézou ovlivnit pohlaví dítěte?
Chcete-li kluka, jezte oba sladké, udržujte se v dobré kondici a zdraví. Naopak, toužíte-li po holčičce, lehká strava by měla zvýšit vaše šance na úspěch.